Na czym dokładnie polega odwrócona hipoteka?

Odwrócony kredyt hipoteczny to na polskim rynku produktów bankowych wciąż nowość. Stosunkowo niedawno ustawa o tego typu kredycie została uchwalona przez polski Sejm. Co warto wiedzieć na temat wspomnianej inwestycji?

Odwrócony kredyt hipoteczny to wciąż przyszłość w usługach bankowych. Z zasady jest on ukierunkowany przede wszystkim na osoby starsze oraz potrzebujące dodatkowego kapitału – a to wszystko bez groźby stracenia posiadanej nieruchomości.

Czym tak właściwie jest odwrócony kredyt mieszkaniowy?

Kredyt hipoteczny odwrócony to rodzaj kredytu hipotecznego, w którym to kredytobiorca otrzymuje dożywotnią wypłatę od banku w zamian za przepisanie temu nieruchomości. Po śmierci właściciela domu lub mieszkania, bank jako właściciel dalej nim dysponuje – czyli np. sprzedaje po aktualnej cenie rynkowej. Wszelka różnica pomiędzy wypłaconymi ratami, a wartością sprzedanej nieruchomości przypada spadkobiercom kredytobiorcy. Ten model „kredytu” z zasady skierowany jest do osób powyżej 60 roku życia. Warunkiem jest posiadanie pełni praw do dysponowania domem lub lokalem mieszkalnym przez kredytobiorcę.

Czy warto?

Specjaliści przypominają, że odwrócone kredyty mieszkaniowe to produkty, których od kilku lat oczekiwano z nadzieją. Wynika to między innymi z tego, że jest to produkt bezpieczny i przyjazny dla obu stron transakcji. Szacuje się, że tego typu kredyty hipoteczne będą udzielane nawet tym osobom, które nie posiadają zdolności kredytowej. W tym wypadku banku nie będzie bowiem interesować zdolność kredytowa, ale majątek będący zabezpieczeniem kredytu.

Najlepszy kredyt hipoteczny to oczywiście taki, który się opłaca. W przypadku tego odwróconego wszystko wskazuje na to, że jest to rozwiązanie opłacalne, a przede wszystkim bezpieczne. Wynika to głównie z zapisów ustawy. Zgodnie z jej treścią całe ryzyko udzielenia tego typu kredytu leży po stronie banków. Dotyczy to chociażby sytuacji mniejszej lub większej zmiany cen nieruchomości na rynku. Odwrócony kredyt hipoteczny to wciąż nie do końca znany produkt. O tym jak będzie wyglądać zadecyduje najbliższa przyszłość. Pozostaje cierpliwie czekać i obserwować ofertę banków, wykorzystując np. ranking kredytów hipotecznych dostępny na stronie: konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/08/ranking-kredytow-hipotecznych.html