Budowa domu na kredyt – o czym należy pamiętać?

Samodzielne zrealizowanie inwestycji takiej jak budowa domu przekracza możliwości finansowe zdecydowanej większości osób. Dlatego taką popularnością cieszy się korzystnie z ofert banków, które proponują kredyty oparte na różnych warunkach. O czym należy pamiętać przy zaciąganiu tego typu zobowiązania?shutterstock_130170536

Na pewno jedną z oczywistych cech, które powinny charakteryzować najlepszy kredyt hipoteczny, są niskie koszty jego zaciągnięcia. Oznacza to nie tylko niskie oprocentowanie, ale także opłaty takie jak prowizje i marże. Dopiero po uwzględnieniu wszystkich kosztów można rzeczywiście porównać różne oferty banków i wybrać te, które będą najbardziej korzystne.

Wnioski o udzielenie kredytu hipotecznego warto złożyć w kilku różnych bankach. Optymalna liczba to 3-4 instytucje. Trzeba pamiętać, że analityk zatrudniony w banku może sprawdzić ilość wniosków złożonych u konkurencji, dlatego nie można przesadzać i najlepiej ograniczyć się jedynie do kilku wybranych ofert, które charakteryzują się najlepszymi warunkami.

Kolejna bardzo ważna kwestia to konieczność posiadania wkładu własnego. Jeszcze do niedawna nie było to obowiązkowe, obecnie każdy inwestor powinien dysponować takim wkładem. Nie musi mieć on postaci konkretnej kwoty zgromadzonej na rachunku bankowym. W przypadku budowy domu banki uznają także działkę budowlaną, a także już wykonane prace, na przykład podłączenie przyłączy.

Duże znaczenie ma także zgromadzenie wszystkich ważnych dokumentów wymaganych przez bank. Ich lista jest bardzo długa, dlatego kredyt hipoteczny będzie wymagał niemałego wysiłku. Jednocześnie część banków będzie wymagała dostarczenia kosztorysu budowy, który najlepiej wykonać we własnym zakresie i powierzyć go ekspertowi, posiadającemu odpowiednią wiedzę z zakresu budownictwa.

Kredyty hipoteczne są w większości przypadków wypłacane w transzach. Dlatego należy liczyć się z tym, że bank będzie wymagał potwierdzenia wykonanych prac lub może zdecydować się na inspekcję budowy. Od pozytywnej oceny postępów będzie zależała wypłata kolejnej części kredytu.

Osoby, które nie orientują się zbyt dobrze na rynku kredytów, zazwyczaj mają także poważne problemy z wyborem najlepszych ofert, ponieważ nie do końca wiedzą jakie czynniki mogą mieć znaczenie. Dlatego warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat i na przykład sprawdzić aktualny ranking kredytów hipotecznych, który ułatwi podjęcie tej trudnej decyzji. Ponieważ takie kredyty dotyczą bardzo dużych sum, często nawet niewielkie różnice w ofercie mogą przekładać się na konkretne korzyści dla inwestora.

You may also like...