Inwestowanie należy do jednego z wielu trudnych tematów. Zanim zostanie podjęta decyzja w jaki sposób zostaną ulokowane środki, należy na samym początku zdobyć fachową wiedzę dotyczącą prawdziwego lokowania oszczędności. Pomocne w tym temacie są podcasty, książki oraz blogi, zawierające aktualną wiedzę, bez przedawnionych informacji nawet sprzed roku lub dwóch, ponieważ w przeciągu ostatnich miesięcy sama inflacja podwyższa koszty związane z np. gazem ziemnym lub energią elektryczną. Aby zainwestowane oszczędności przynosiły większą stopę zwrotu, na samym początku należy zwrócić szczególną uwagę na sumę kapitału, którym się dysponuje. Gdy kapitałem są duże oszczędności, można dokonać inwestycji w nieruchomości lub dzieła sztuki. W przypadku, gdy kapitał jest niższy, dobrym rozwiązaniem będzie ulokowanie go w antyinflacyjnych obligacjach skarbowych lub w kruszcu.
W co inwestować oszczędności w 2022 roku?
1. Inwestycja w dzieła sztuki i antyki.
Bazując na wynikach z ubiegłego roku, kwotą, z którą można wejść na rynek sztuki jest suma około 17 tysięcy złotych. Niestety, taka inwestycja może sprawić trudność w wyborze oraz w przewidzeniu tego, który obraz artysty zyska tak wielkie uznanie, aby przynieść wysoki zwrot inwestycji. Obecnie dalej cenionymi artystami są Opałka, Kossak, Witkiewicz. Nie mniej jednak, warto również inwestować w dzieła młodych i mniej znanych twórców, mimo że ryzyko zysku jest nieprzewidywalne.
2. Inwestycja w akcje i obligacje.
Obligacje Skarbu Państwa należą do jednego z najbardziej bezpiecznych sposobów inwestowania oszczędności, posiadając prostą konstrukcję, bez wymogów dotyczących fachowej wiedzy w tym temacie. Można je zakupić poprzez telefon lub internet, co jest dużą korzyścią. Aby inwestować w akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych należy przede wszystkim dokonać wyboru brokera oraz posiadać konto maklerskie. Inwestowanie w akcje niesie za sobą duże ryzyko, ponieważ uzależnione jest od kondycji danej firmy i jej zachowań, takich jak: wprowadzenie nowego produktu, czy też wejście na rynek.
3.Inwestowanie w nieruchomości.
Aktualnie to jeden z najlepszych sposobów lokowania oszczędności, ponieważ popyt na lokale jest niezmiennie wysoki, a podaż bardzo niska. Inwestując w nieruchomość, można oddać je na wynajem, gdzie lokatorzy korzystając z domu lub mieszkania, niejako spłacają raty kredytu hipotecznego, lub w przypadku, gdy lokum zostało zakupione za gotówkę – stanowią źródło stałego dochodu. Kolejnym pomysłem na inwestowanie w nieruchomość jest flipping. Oznacza to zakup mieszkania, w którym należy dokonać niewielkiego remontu i odsprzedania go w cenie o kilkanaście procent większej od kwoty pierwotnego zakupu.
4. Inwestowanie w kryptowaluty.
W październiku ubiegłego roku notowania bitcoina wzrosły z 30 tys. na 70 tys dolarów, rozpowszechniając kolejne zjawisko, jakim jest tokenizacja. Obecnie najbardziej opłacalnym sposobem na inwestowanie w kryptowalucie, jest lokowanie cyfrowych żetonów w NFT, czyli certyfikatów zaświadczających, że dany plik istnieje tylko i wyłącznie w jednej kopii, a osoba go posiadająca jest jedynym jego właścicielem.
5. Inwestowanie w złoto.
Obecnie złoża tego kruszcu są coraz mniej dostępne, co z kolei przekłada się na jego stale rosnące koszty wydobycia. Inwestowanie w złoto jest idealnym sposobem na zamrożenie kapitału na dłuższy okres czasu, aby nie straciła ona na wartości.
Na podstawie danych giełdowych, stałej inflacji oraz modzie należy rozsądnie i długo zastanowić się nad sposobem inwestowania oszczędności. Nie mniej jednak, najbezpieczniejszym sposobem jest wybór zakupu fizycznego złota lub obligacji. Natomiast największy zysk mogą przynieść kryptowaluty i akcje giełdowe.