Zalety i wady lokaty progresywnej

Lokaty progresywne to bardzo specyficzny produkt bankowy, który wiele osób uważa za naciąganie ze strony banków. Lokata tego typu polega na tym, że wraz z każdym kolejnym miesiącem oprocentowanie depozytu wzrasta.

Kapitalizacja na lokatach tego typu jest najczęściej miesięczna, a depozyt trwa, co najmniej 12 miesięcy. Lokata progresywna nazywana jest inaczej lokatą rosnącą lub też bardzo często banki ją określają mianem lokaty dynamicznej.

Reklama kusi klientów

Banki w swoich ofertach reklamowych kuszą swoich klientów wysokim oprocentowaniem, niekiedy naprawdę wydaje się ono bardzo wysokie w porównaniu do innych depozytów. Zysk z lokaty na poziomie 6 czy nawet 7 procent w ostatnich miesiącach jest super ofertą. Czy to, aby jednak prawda? Niezupełnie. Banki w swoich reklamach podają często wysokość z oprocentowania za ostatni miesiąc trwania lokaty. Zatem jeżeli chcemy określić ile nasza lokata progresywna daje zysku należy sprawdzić średnią z całego okresu trwania lokaty. Bardzo często, gdy sprawdzimy, jaka jest średnia z całej lokaty to okazuje się, że jest to niższe oprocentowanie niż na tradycyjnym depozycie.

Po co taka lokata?

Z jednej strony wydaje się to zupełnie bez sensu. Po co taka lokata, która daje mniejsze zyski niż klasyczny depozyt? Z jednej strony jest to prawda, jednak jest również grupa osób, które nie są do końca zdecydowane czy chcą trzymać pieniądze na lokacie i w dowolnym momencie chcą mieć możliwość wycofania środków z depozytu. Korzystając z lokaty progresywnej możemy w dowolnym momencie zabrać nasz kapitał i nie tracimy dotychczas wypracowanych odsetek. Mamy niższe oprocentowanie, jednak pewność, że pieniądze i odsetki możemy zabrać w dowolnej chwili.

W obecnej chwili nie jest to zbyt korzystne. Możemy zakładać lokaty miesięczne i korzystać z automatycznego odnawiania lokaty, a w chwili, gdy zechcemy wycofać pieniądze nie odnawiamy depozytu. Dlatego takie rozwiązanie jest korzystniejsze, gdyż oprocentowanie będzie wyższe, a pieniądze możemy zabrać po zakończeniu kolejnego miesiąca.

You may also like...