W jaki sposób wybrać najlepszą lokatę bankową?

Inwestowanie w lokaty bankowe to wciąż niezwykle popularna forma deponowania własnych oszczędności. Polacy trzymają na lokatach ok. 300 mld złotych, a cały czas wpłacamy coraz więcej. Na co powinniśmy zwracać uwagę w pierwszej kolejności poszukując najlepszej lokaty?

Depozyty bankowe bezwzględnie dominują w całej strukturze inwestowania oszczędności Polaków. Szacuje się, że ponad 60% wszystkich oszczędności Polaków znajduje się na lokatach, popularnych ROR-ach oraz w gotówce. Okazuje się, że w części rozwiniętych krajów Europy zachodniej, ten odsetek jest znacznie mniejszy – chociażby w Wielkiej Brytanii. Warto jednak pamiętać, że najlepsza lokata to taka, która gwarantuje zabezpieczenie kapitału przed inflacją oraz oferuje realne zyski. W jaki sposób wybrać zatem najlepszą lokatę bankową?

Okres oszczędzania oraz oprocentowanie lokat

Pierwszym elementem, który należy wziąć pod uwagę jest czas, na jaki chcemy lub planujemy ulokować nasze pieniądze. Określenie tego kryterium pozwoli łatwiej wybrać odpowiedni typ lokaty. Standardowa lokata to miesiąc, kwartał, pół roku, rok czy dwa lata. Oczywiście obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej rozwiązań w zakresie depozytów – np. lokaty tygodniowe, które w niektórych bankach można otworzyć za pośrednictwem Internetu. Obserwując statystyki, łatwo zauważyć, że Polacy najczęściej wybierają lokaty krótkoterminowe. Wynika to z jednej strony z poczucia bezpieczeństwa i stosunkowo dużego stopnia dostępności do swojego kapitału. Z drugiej, lokata krótkoterminowa nie wiąże na długo z bankiem, dzięki czemu po skończeniu umowy można otworzyć kolejną w innym banku, na lepszych warunkach niż poprzednio. Oczywiście lokaty o krótkim terminie nie dają szansy zarobienia wyższych odsetek – ale coś za coś. Jeśli zdecydujemy się na konkretny czas trwania lokaty, trzeba w następnej kolejności zastanowić się na samo oprocentowanie. Jeśli oprocentowanie lokat będzie niższe od poziomu inflacji, wówczas cały proces traci jakikolwiek sens. Ochronę przed inflacją zapewnia wysoko oprocentowana lokata, dzięki czemu nie tylko nasz kapitał nie straci na wartości, ale pozwoli zarobić realne pieniądze z odsetek.

Kwestia limitów wpłat na lokatę

Depozyty terminowe można dzisiaj z powodzeniem założyć już od kwoty 1000 złotych. Oczywiście zysk z tego typu lokaty będzie znikomy, ale sama możliwość zainwestowania takiej kwoty kapitału jest jak najbardziej możliwa. Jeśli jednak dysponujemy nieco większym kapitałem, warto rozważyć założenie kilku takich samych lub podobnych lokat – niekoniecznie w jednym banku. Co daje inwestorowi tego typu działanie? Oferuje szansę wycofania części środków w przypadku nagłej potrzeby natury finansowej, bez utraty całości odsetek. Z taką sytuacją mielibyśmy do czynienia po zerwaniu umowy o lokatę, na której trzymaliśmy całość oszczędności. Niektóre banki mają ustalony górny limit wpłat na lokatę. Uniemożliwia on wpłacenie wszystkich środków na jeden, najbardziej atrakcyjny produkt depozytowy.

You may also like...