Prawdy i mity lokatach bankowych

Rozprawiając o lokatach, należy uzmysłowić sobie podstawowy fakt – wielość ofert na rynku bankowym powoduje, iż nie każda lokata spełni oczekiwania wszystkich klientów. Chcąc założyć lokatę warto uprzednio rozeznać się w ofertach, na przykład posiłkując się Internetem. Jest to wygodna i szybka metoda. Porównanie lokat daje nam pełny obraz sytuacji rynkowej, a ranking lokat wskaże nam, w którym banku jest najlepsza lokata.kapitał

Jednakże trzeba wiedzieć, że najlepsze lokaty będą stanowić coś innego dla klienta różnego pokroju. Z tego właśnie względu paradoksalnie mitem jest fakt, iż dana oferta to najlepsza lokata. Oczywiście biorąc pod uwagę zysk, jaki może płynąć z nawiązania jej umowy, może stanowić ona najkorzystniejszą ofertę. Jednakże wskaźnik zysku to tylko i wyłącznie obiektywne kryterium oceny oferty danej lokaty. W subiektywnym wymiarze lokata ta może być dla konkretnego klienta nieodpowiednia na przykład z uwagi na czas jej trwania.

Prawdą natomiast jest fakt, iż lokata bankowa wymaga minimum dokumentacji, aby móc ją założyć. Wymagany jest praktycznie jedynie dowód osobisty, dane personalne osoby, którą chcemy uposażyć oraz co jest rzeczą jasną – gotówka. Cała procedura nie zajmuje dużo czasu.

Do mitów, związanych z lokatą należy twierdzenie, iż wybór lokaty należy do prostych. Co prawda w dobie Internetu porównywanie lokat jest sprawą prostą, jednakże oferty banków są do siebie bardzo podobne, a my jako klienci musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Należy do nich czas trwania lokaty i wysokość oprocentowania. Oprocentowanie lokat może być także zmienne lub stałe i również tą kwestię musimy uwzględnić przy wyborze oferty lokaty. Najlepsza lokata to ta, która stanowić będzie dla nas osobiście złoty środek.

Prawdą jest, iż korzystniej jest niekiedy założyć dwie lokaty, aniżeli jedną. Nawet jeżeli finansowo zysk z oprocentowania płynącego z obu źródeł byłby niższy niż w przypadku, gdybyśmy założyli tylko jedną lokatę, to warto rozpatrzeć właśnie taki scenariusz. Życie bywa nieobliczalne, a kryzysowe sytuacje lubią nas zaskakiwać. Wówczas może się okazać, iż będziemy zmuszeni upłynnić naszą gotówkę z lokaty. Wygodniej będzie nam rozwiązać jedną umowę. Utracimy wtedy zysk z oprocentowania tylko jednej z nich, a druga lokata bankowa zostanie w nienaruszonym stanie.

Do mitów lokatowych zaliczamy pogląd, iż oprocentowanie zmienne lub stałe jest dla klienta korzystniejsze. Tego sporu nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć. Każdy klient sam musi podjąć tą decyzję, za którą z opcji się opowie. Rodzaj oprocentowania zostanie wpisany w umowie lokaty. Stałe oprocentowanie lokat jest z góry podane w ofercie, natomiast oprocentowanie zmienne może być dużo bardziej korzystne finansowo. Jednakże w momencie, gdy wahania gospodarcze nie przebiegną po naszej myśli, może zdarzyć się, że na lokacie nie zarobimy ani grosza.

You may also like...