Porównanie lokat tradycyjnych i internetowych

Lokata jest inwestycją polegającą na przekazaniu bankowi do dyspozycji środków finansowych na określony czas. Oczywiście nie odbywa się to za darmo, lecz jest wynagradzane. Zyskiem są tu odsetki od depozytu złożonego w ramach lokaty. Oprocentowanie jest stałe w całym okresie trwania lokaty lub też zmienne. Zmienność oprocentowania może polegać na progresji stawki następującej co miesiąc lub też być uzależniona od poziomu stóp procentowych. Co do zasady zawsze możemy przerwać lokatę przed umówionym końcem jej trwania, najczęściej jednak będzie to się wiązało z utratą odsetek. Zdarzają się jednak oferty, w przypadku których bank gwarantuje nam możliwość zatrzymania zysków z odsetek wypracowanych do czasu zerwania lokaty.

Lokata stacjonarna

Tradycyjna lokata wiąże się raczej z koniecznością odwiedzenia oddziału banku i podpisania dokumentów w obecności konsultanta banku. Dla niektórych z nas jest to jedyny sposób w jaki są wstanie powierzyć swoje pieniądze komu innemu. Wiąże się to jednak z utratą czasu, gdyż formalności trzeba załatwić osobiście i nie tylko udać się do oddziału banku, ale również odstać swoje w kolejkach i poświecić czas na wypełnianie dokumentów z konsultantem banku.

Lokata internetowa

W całkiem inny sposób możemy założyć lokatę internetową. W tym przypadku wszystkie formalności można załatwić jedynie przez Internet. Nie trzeba nawet wychodzić z domu i wygodnie siedząc w fotelu można zacząć pomnażać swoje oszczędności. Dla niektórych jednak widmo przelania swoich oszczędności na inne konto bez podpisania umowy i wizyty w oddziale banku jest zbyt ryzykowne.

Jak dokonać wyboru?

Dokonując wyboru najlepszej lokaty powinniśmy kierować się przede wszystkim kryterium zysku. Najlepsza lokata bankowa to taka, która cechuje się najwyższym oprocentowaniem przy możliwie częstej kapitalizacji odsetek. W grę wchodzą oczywiście także kryteria poboczne takie jak wymagana przez inwestora długość trwania depozytu. Jeżeli bowiem jesteśmy zainteresowani ulokowaniem środków na lokacie na okres pół roku, to raczej nie będziemy zainteresowani lokata o wysokim oprocentowaniu, lecz o czasie trwania dwóch lat.

Zalety lokaty internetowej

Podstawową zaletą lokat internetowych jest wygoda ich zakładania. Jak już zostało wspomniane można dokonać tego nie wychodząc z domu. Zarówno wybór najlepszej lokaty bankowej jak i cała procedura jej założenia odbywa się jedynie za pośrednictwem Internetu. Należy tu wspomnieć, iż wbrew niektórym opiniom w cale proces taki nie jest niebezpieczny czy niepewny. Wystarczy wybrać bank o ugruntowanej opinii, a potem zwracać uwagę czy połączenie internetowe służące nam do założenia lokaty jest prawidłowo szyfrowane. Do zalet lokat internetowych należy fakt, iż zwykle charakteryzują się one nieco wyższym oprocentowaniem niż ich odpowiedniki zakładane w oddziałach banku. Wiąże się to z tym, że koszt obsługi klienta przez Internet jest o wiele niższy niż koszty obsługi w oddziale banku.

You may also like...