Porównanie dostępnych lokat – jak wybrać najlepszą ofertę?

Od początku wiosny co trzeci bank zdecydował się na zmiany oprocentowania depozytów. To zrozumiałe – banki starają się dostosować ofertę do nowych przepisów. Efekt? Przeciętne oprocentowanie lokat kwartalnych na początku maja 2012 roku było wyższe o 0,12 pkt proc. niż na początku kwietnia i wynosiło 4,68 proc. brutto w skali roku. Średnie oprocentowanie depozytów półrocznych spadło do 4,87 proc., zaś lokat rocznych i dwuletnich wzrosło do 5,25 oraz 4,81 proc. Były to niewielkie, kosmetyczne wręcz zmiany.oszczędności w banku

Banki zmniejszają oprocentowanie

Są banki, które zmniejszyły oprocentowanie depozytów lub wycofały najbardziej atrakcyjne oferty. Np. Alior Bank zrezygnował z półrocznych lokat promocyjnych z oprocentowaniem 6,2 proc. w skali roku. Na podobny krok zdecydował się też Eurobank. Z oferty internetowego banku BGŻ Optima zniknęła miesięczna lokata. Co więcej – odsetki od depozytów półrocznych zmalały, ale na otarcie łez bank podwyższył oprocentowanie lokat kwartalnych, rocznych i dwuletnich. W ofercie banku pozostała czteromiesięczna Lokata Bezkarna na 6,3 proc. – można ją zerwać w dowolnej chwili bez utraty naliczonych odsetek. Więcej niż na początku kwietnia płacą klientom za depozyty m. in. FM Bank, Meritum Bank i banki z Grupy BRE. Bank Pocztowy wprowadził dwuletnią lokatę – 7 proc. w skali roku. Odsetki przelewane są co miesiąc na rachunek klienta, który trzeba otworzyć w banku.

Sytuacja na rynku polis

Roczny depozyt w tej formie wprowadził Bank BGŻ. Klienci zarobią tyle, co na tradycyjnej lokacie ze stawką 5, 56 proc. W kwietniu oprocentowanie polisolokat obniżyły Deutsche Bank, DnB Nord i Kredyt Banku a Nordea wycofała poliso-lokatę Nordea Ekstra Profit, choć ciągle można korzystać z innej, niżej oprocentowanej oferty Nordea Profit Plus.

Gdzie znajdziesz najlepszą ofertę?

W przypadku lokat miesięcznych wygrywa PKO BP. Klient może w nim liczyć na 5,5 proc. w skali roku. Po tym czasie środki są reinwestowane w inną lokatę, a tę można zerwać nie tracąc odsetek naliczonych na miesięcznym depozycie. Z tej oferty mogą skorzystać klienci, którzy wpłacą do banku nowe środki. W przypadku lokat kwartalnych bezkonkurencyjny jest Meritum Bank, oferujący 8,5 proc. w skali roku. Jednak ten promocyjny depozyt dostępny jest tylko dla nowych klientów: muszą oni założyć konto osobiste. Na Pierwszej Lokacie – na promocyjnych warunkach – można ulokować do 5 tys. złotych.

Sprawdź ranking lokat z września 2015 na oszczednoscionline.pl

You may also like...