Od czego zacząć planowanie domowego budżetu?

Istotnym elementem tworzenia budżetu jest lista rachunków. Ale wiele osób nieświadomie błądzi w już podczas jej tworzenia. Niektóre osoby dla pominięcia pewnych kosztów, odrzucając je jako jednorazowe wydatki. Często tez zapominamy o niektórych płatnościach ponieważ są one wykonywane co pół roku, a nie co miesiąc. Aby uzyskać jasny i przejrzysty wgląd w swoje finanse, należy uwzględnić wszystkie koszty poniesione w ciągu roku. Zacznij od wyszczególniania wszystkich obszarów, w których regularnie wydajesz pieniądze. Możesz je podzielić na takie kategorie jak żywność, artykuły do użytku domowego i codziennego, rozrywka, transport i koszty paliwa, długi i zobowiązania, opłaty za media, czynsz, koszty edukacyjne, ubezpieczenie.domowy budżet

Do listy należy dodać wszystkie kategorie związane z naszym osobistym stylu życia. Na przykład, jeśli masz dzieci, musisz uwzględnić koszty dodatkowej opieki nad nimi, koszty prezentów kupowanych z okazji urodzin, świąt i innych specjalnych okazji. A może jesteś zapalonym czytelnikiem. Jeśli tak, to powinieneś stworzyć kategorię odpowiednią dla prenumeraty czasopism lub książek. Twoja lista wydatków może być zapisana na kartce papieru lub wprowadzona do arkusza kalkulacyjnego, na którym łatwiej będzie ci się pracowało w przyszłości. Najważniejsze jest, aby dokładnie uchwycić wszystkie swoje wydatki i zabrać je w odpowiednich kategoriach. Jeśli płacisz za coś, raz w roku – lub nawet kilka razy w roku – po prostu dodaj całkowite koszty roczne i podziel je przez 12 (przez 12 miesięcy w roku). Jeśli płacisz 800 złotych rocznie na ubezpieczenie auta jednorazowo, podziel 800 złotych przez 12, a otrzymasz średni miesięczny koszt około 67 złotych. To kwota którą powinniśmy odłożyć miesięcznie na bok zamiast główkować się, skąd pozyskać środki w momencie obowiązku zapłaty za ubezpieczanie.

Podstawowa zasada budżetowania to ta, że nie możesz wydawać miesięcznie więcej niż zarabiasz.. Brzmi to dość proste, prawda? No, niestety, większość ludzi nie trzyma się tej prostej zasady. Wydawanie więcej pieniędzy niż wpływa do domowego budżetu narusza kardynalną zasadę dobrego zarządzania finansowego, ponieważ oznacza to, że kreujemy dług.

Jeśli rachunki przekraczają wpływy z zarobków, należy przeorganizować swój plan budżetowych wydatków. Należy wyeliminować wszystkie koszty, które wiążą się z luksusem i poszukać oszczędności tam, gdzie wcześniej ich nie zauważaliśmy. Żadnych wymówek. Bez wyjątków.

You may also like...