Na co zwracać uwagę przy wyborze lokaty?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to czy jest to lokata krótko czy długoterminowa. Jeśli chodzi o te krótsze to umowę z bankiem możemy podpisać nawet na jeden miesiąc. W przypadku takich lokat zysk jest jednak znikomy. Najpopularniejszą opcją jest lokata krótkoterminowa zawierana na okres trzech miesięcy. szybka pożyczka

Rodzaj lokaty

Taka lokata to swego rodzaju kompromis między długością zamrożenia środków a wysokością oprocentowania. Istnieją także lokaty długoterminowe – kilkuletnie. Warto jednak się zastanowić, czy na pewno możemy sobie pozwolić by przez te kilka lat nie mieć dostępu do swoich oszczędności. W tak długim okresie czasu może się wydarzyć mnóstwo rzeczy, które sprawią, że będziemy potrzebowali gotówkę. A zerwanie umowy o lokatę skutkuje najczęściej utratą wszystkich odsetek.

Oprocentowanie

Najistotniejszym czynnikiem jaki powinniśmy brać pod uwagę przy decyzji o wyborze lokaty jest jej oprocentowanie. To od jego wysokości zależy to, ile zarobimy. Niestety, nie powinniśmy się nastawiać na duże liczby. W większości przypadków oprocentowanie lokat mieści się w widełkach od 1, 5 do 4%. W wyliczeniach średniego zysku pamiętajmy o jednej, bardzo ważnej kwestii. Wysokość oprocentowania podawana jest w skali rocznej. Jeśli lokata na którą się decydujemy trwa rok to nie ma problemu. Można mniej więcej określić wysokość odsetek. Jeśli jednak wybieramy lokatę krótkoterminową pamiętajmy żeby wysokość ewentualnych odsetek odpowiednio podzielić na ilość miesięcy. Aby to zrobić nie musimy siedzieć z kalkulatorem i ofertą banków. Możemy skorzystać z rankingów dostępnych w internecie. Takie porównanie lokat, często zestawione razem z kalkulatorem pozwoli nam łatwo obliczyć ile zyskamy wybierając konkretną lokatę.

Dodatkowe warunki

Wybierając lokatę zwróćmy także uwagę na to, jakie dodatkowe warunki stawia nam bank przy otwieraniu lokaty. Często bywa tak, że te najlepiej oprocentowane lokaty posiadają zapisany w umowie wymóg, dotyczący założenia konta osobistego w danym banku. Jeśli owe konto jest darmowe to nie jest jeszcze tak źle. Bywa niestety też tak, że z konta co miesiąc pobierana jest drobna opłata za prowadzenie rachunku. Jeśli na lokacie zdeponowaliśmy stosunkowo małą ilość gotówki może się okazać, że w ostatecznym rozrachunku zamiast na lokacie zarobić, wyjdziemy na przysłowiowe zero.

You may also like...