Na co stawiamy przy wyborze kont bankowych?

Jak najwięcej darmowego korzystania, a przy tym ogólnodostępność w każdych okolicznościach – to dzisiaj kluczowy wyznacznik tego jak powinny wyglądać najlepsze konta bankowe.

Specyfika kont osobistych

Wielość ofert na rynku kont bankowych, różnorodna specyfika kryteriów i jeszcze kilka czynników sprawia, że jako klienci banków stajemy przed relatywnie trudnym wyborem. Konto osobiste to podstawa egzystencji finansowej i po części oszczędnościowej w dwudziestym pierwszym wieku, aż trudno z dzisiejszej perspektywy zrozumieć jak radziliśmy sobie kiedyś bez bankomatów, kawałków plastiku i internetowej bankowości. Darmowe konto bankowe to okno na wydatkowanie i funkcjonowanie każdego Kowalskiego, Smitha czy Schmitta, obojętnie w którym miejscu kuli ziemskiej się znajdziemy, obojętnie w jakiej gospodarce kapitalistycznej. Jakie kryteria winny spełniać konta w bankach by wygrały konkurencję i uznanie klienta?

Wybieraj produkty oszczędnościowe

Większość rachunków bankowych nie jest oprocentowana. Co ciekawe większość Polaków trzyma swoje pieniądze tylko na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych, co sprawia, że albo leżą one w internetowej „skarpecie” albo zysk z tego leżakowania jest iluzoryczny. Co robić w tej sytuacji? Inwestować w najpewniejsze rachunku oszczędnościowe, czyli lokaty krótkoterminowe z wysokim procentem i konta oszczędnościowe, czyli internetowe „skarbonki”. W tych ostatnich możemy dorzucać środki bez ograniczeń, przy lokatach ta opcja jest niemożliwa.

Wracając do kont osobistych – oczekujemy tego, by prowadzenie ich było zupełnie darmowe. Stąd też niezmiernie ważne jest czytanie regulaminów opłat i prowizji kont osobistych, nie tylko przy podpisywaniu umowy. Zdarza się, że banki zmieniają taryfy opłat podnosząc lub wprowadzając opłaty, np. za samo prowadzenie konta, możliwość wybierania środków w innych bankomatach, itp. Już kilka złotych podobnych opłat w skali miesiąca może przyczynić się do rezygnacji klienta z banku i szukania nowego, darmowego rozwiązania na konto bankowe.

You may also like...