„Mieszkanie dla młodych” – czy warto skorzystać z rządowych dopłat?

Program „Mieszkanie dla młodych”, który wszedł w życie wraz z początkiem 2014r., budzi wiele kontrowersji. Czy warto zbierać pieniądze na wkład własny i starać się o rządowe dofinansowanie? Czy może lepiej wziąć kredyt na 100% wartości nieruchomości i kupić mieszkanie już? Wiele młodych osób staje przed takim dylematem.kapitał

Czy w ogóle dostaniesz dofinansowanie?

Należy pamiętać o tym, że trzeba spełnić kilka warunków, aby otrzymać pomoc. Przede wszystkim trzeba mieć mniej niż 35 lat. Jeśli o dofinansowanie stara się małżeństwo, pod uwagę brany jest wiek młodszego z partnerów. Ponadto warunkiem jest, aby nie posiadać żadnej innej nieruchomości. Na finansowe wsparcie mogą liczyć wyłącznie osoby kupujące nieruchomość na rynku pierwotnym. Powierzchnia mieszkania kupowanego z dofinansowaniem nie może również przekroczyć 75 m2, dlatego warto się wcześniej zastanowić, jak dużego mieszkania potrzebujemy.

Czy jesteś w stanie przewidzieć swoje plany na kilka najbliższych lat?

Korzystając z pomocy finansowej państwa przy kupnie mieszkania nie wolno zapomnieć o jednym z najważniejszych warunków umowy. Mieszkania przez pięć lat nie wolno nam sprzedać, wynająć komuś lub zmienić jego przeznaczenia. W innym wypadku dofinansowanie trzeba będzie zwrócić. Kwota zwrotu będzie proporcjonalna do czasu, który upłynął od otrzymania dofinansowania. Pieniędzy natomiast nie zwraca się w wypadku, gdy uzyskaną ze sprzedaży sumę przeznaczymy na zakup nowego lokum.

Korzyści, jeśli uda się uzyskać dofinansowanie

Otrzymać dofinansowanie z programu „Mieszkanie dla młodych” wcale nie jest tak łatwo, jednak warto się starać. Młodzi ludzie nie zawsze mają środki na zakup mieszkania lub domu, a przedstawiony program jest dla nich szansą na usamodzielnienie się, uniezależnienie od mieszkania z rodzicami. Daje możliwość przeprowadzenia się do większego miasta, a co za tym idzie znalezienia lepszej pracy. Program daje beneficjentom możliwość dużego wyboru mieszkań. Mogą zarówno zdecydować się na droższe mieszkanie i większą kwotę spłaty wziąć na siebie, lub tańsze i otrzymać większy udział dopłaty w wartości nieruchomości. Warunek, że mieszkanie musi być zakupione na rynku pierwotnym, również ma wiele plusów. Dzięki temu młodzi ludzie po zakupie nieruchomości nie będą musieli przeznaczać dodatkowych środków pieniężnych na jej remont, czy też przystosowanie budynku do zamieszkania.

Podsumowując, program „Mieszkanie dla młodych” jest ogromna szansą na realizację marzeń o własnym mieszkaniu. Pozwala zdobyć kredyt na i sfinansować kupno tym, którzy bez programu nie mieliby na to szans.

You may also like...