Najlepsze lokaty bankowe – ranking maj 2015

Według statystyk NBP najpopularniejszymi sposobami na oszczędzanie wśród Polaków są lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe. Zakładamy je głównie dlatego, że to bezpieczna forma pomnażania naszych oszczędności.

shutterstock_98277620

 Na co warto zwrócić uwagę wybierając lokatę bankową?

Na początek musimy przemyśleć na jaki okres możemy wpłacić nasze środki na lokatę bankową. Jak wiadomo im dłużej gotówka będzie na lokacie bankowej, tym większych odsetek możemy się później spodziewać. Banki proponują nam bardzo dużo możliwości od lokat na miesiąc po nawet kilkuletnie. Musimy mieć natomiast na uwadze to, że z lokaty bankowej nie możemy w każdym momencie wypłacać gotówki, a jeśli zerwiemy ją przed terminem, tracimy wszystkie zebrane odsetki.shutterstock_178078835

Najważniejsze dla nas przy wyborze lokaty jest oprocentowanie. To ode niego głównie zależy, wysokość odsetek jakie zgromadzimy na naszym depozycie. Im wyższe, tym większy zysk dla nas. Dlatego też należy przeanalizować kilka ofert bankowych, aby wybrać tą najkorzystniejszą. Warto pamiętać o tym, żeby zwracać uwagę czy proponowane przez bank oprocentowanie jest skierowane dla stałych czy również nowych klientów, oraz jakie dodatkowe warunki należy spełnić, aby założyć depozyt.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość naszych zysków jest częstotliwość kapitalizacji, czyli dopisywanie odsetek do kapitału zgromadzonego na rachunku. Zazwyczaj w standardowych lokatach bankowych odsetki dopisywane są w momencie wygasania depozytu. Jednak kapitalizacja może następować znacznie częściej – co kwartał, miesiąc, a nawet codziennie. Warto zwrócić na o uwagę, ponieważ im częściej naliczane są odsetki do salda naszej lokaty, tym lepiej.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, przygotowaliśmy ranking najlepszych lokat bankowych w maju 2015. Oferty te znacznie wyróżniają się na rynku bankowym wśród konkurencji.

Ranking lokat bankowych – maj 2015

Nazwa banku Nazwa lokaty Wartość oprocentowania Okres lokaty Szczegóły
Noble Bank Lokata promocyjna 5,50% 3 miesiące Szczegóły oferty
Idea Bank Lokata na dobry początek 4,00% 3 miesiące Szczegóły oferty
BGŻ Optima Lokata bezkarna 4,00% 3 miesiące Szczegóły oferty
Getin Bank Lokata na start 3,50% 2 miesiące Szczegóły oferty
Noble Bank Lokata klasyczna 3,50% 3 miesiące Szczegóły oferty
Santander Consumer Bank Lokata direct+ internet 3,00% 36 miesięcy Szczegóły oferty
Getin Online Lokata jak Marzenie 2,70% 6 miesięcy Szczegóły oferty
Idea Bank Lokata Stabilna 2,60% 6 miesięcy Szczegóły oferty

Bezkonkurencyjnie na pierwszym miejscu naszego majowego rankingu znajduje się oferta Noble Bank wraz z Lokatą Promocyjną z oprocentowaniem 5,50%. Jest to depozyt na 3 miesiące. Ponadto bank oferuje nam plan inwestycyjny w pakiecie w ramach portfela funduszy inwestycyjnych.

Kolejnym depozytem na który należy zwrócić uwagę jest Lokata Happy proponowana przez Idea Bank. Oprocentowanie wynosi 4% i obecnie jest to również duża konkurencja dla innych banków. Lokata trwa 3 miesiące i można ją założyć już od 1000zł. Dużą zaletą lokaty jest to, że można założyć ją bez żadnych zbędnych formalności przez Internet.

Na trzecim miejscu znajduje się bardzo podobna oferta tym razem banku BGŻ Optima. Lokata Bezkarna którą proponuje bank jest również oprocentowana na 4%, a depozyt trwa 3 miesiące. Minimalną kwotą depozytu jest 1000zł a maksymalną 20 000zł. Lokata skierowana jest dla nowych klientów.

Na naszą uwagę zasługuje również propozycja Getin Banku z Lokatą na Start z oprocentowaniem 3,5%, na 2 miesiące. Można ją założyć już od kwoty 500zł wygodnie, przez Internet.

Wśród lokat długoterminowych na rynku znacznie wyróżnia się depozyt Santander Consumer Banku z Lokatą Direct. Oprocentowanie lokaty wynosi 3% a długość trwania depozytu wynosi 36 miesięcy.

Ranking kont oszczędnościowych – maj 2015

Nazwa banku Konto Wartość oprocentowania Szczegóły
ING Bank Śląski Konto oszczędnościowe 3,00% Szczegóły oferty
BGŻ Optima Promocyjne oprocentowane 3,00% Szczegóły oferty
Bank Smart Smart Procent 3,00% Szczegóły oferty
Toyota Bank Konto online do 2,30% Szczegóły oferty
Alior Bank Atrakcyjne oprocentowanie 2,25% Szczegóły oferty
Idea Bank Konto online 2,20% Szczegóły oferty

Obecnie na pierwszym miejscu naszego rankingu kont oszczędnościowych znajduje się oferta ING Banku Śląskiego, z kontem oszczędnościowym oprocentowanym na 3,00%. Ta propozycja zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji. Maksymalnym depozytem jaki można wpłacić na konto jest 100 000 zł, a konto można założyć wygodnie również przez Internet.

Na drugim miejscu w naszym majowym rankingu jest konto oszczędnościowe proponowane przez BGŻ Optima. Konto jest oprocentowane na 3,00% w skali roku. Dużym plusem jest brak dodatkowych opłat za założenie i prowadzenie konta, oraz możliwość założenia online.

Bardzo zbliżone warunki proponuje nam również Bank Smart z oprocentowaniem 3,00%. Kwota na koncie oszczędnościowym z promocyjnym oprocentowaniem nie może być wyższa niż 50 tys. zł. Konto można założyć bez zbędnych formalności przez Internet.

Co skłania nas do zakładania lokat bankowych?

Zdecydowanie najważniejsze dla oszczędzających jest bezpieczeństwo. Depozyty w postaci lokat bankowych w pełni nam je gwarantują, dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny
Bankowy Fundusz Gwarancyjny powstał w 1994r, a jego głównymi zadaniami są:

  • W razie upadłości banku, zwrot środków zgromadzonych na depozycie
  • Zwrot w terminie do 20 dni od utraty dostępu do nich
  • Udzielanie pomocy finansowej bankom, które znalazły się w obliczu utraty wypłacalności
  • Wspieranie procesów łączenia się banków zagrożonych z silnymi jednostkami bankowymi

 Ustalony w ustawie o BFG limit gwarancji środków zgromadzonych w jednym banku przez jednego deponenta wynosi obecnie równowartość w złotych 100 tys. euro

 

WARTO WIEDZIEĆ

INFLACJA – jest to wzrost poziomu cen towarów i usług. Informację o inflacji podawane są przez Główny Urząd Statystyczny. Inflacja następuje, wtedy gdy ilość pieniędzy na rynku rośnie znacznie szybciej od wzrostu wartości dóbr gospodarczych. Efektem jest wzrost popytu na towary i usługi i trzeba zapłacić za nie więcej. Obrazując – za te same dobra zakupione obecnie, za rok zapłacimy 2-3 złote więcej. Im większa inflacja, tym mniej zarabiamy na naszej lokacie. Powodem jest utrata wartości pieniądza. Dlatego też nie możemy pozwolić, aby nasze pieniądze leżały bezczynnie i traciły na wartości. Warto korzystać z depozytów bankowych, aby je pomnażać.

STOPA REFERENCYJNA  – jest to podstawowa stopa procentowa w Polsce, ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej. Stopa referencyjna, czyli podstawowa, określa bowiem na jakich warunkach NBP pożycza bankom pieniądze i ile płaci za ich depozyty. Musimy pamiętać, że im niższe oprocentowanie stopy referencyjnej tym niższe oprocentowanie lokat jakie oferują nam banki.

PODATEK BELKI – inaczej podatek od dochodów kapitałowych od osób fizycznych. Został wprowadzony w 2001 roku i wynosi 19% Potrącany jest od zysków kapitałowych – czyli również od odsetek z lokaty. Podatku Belki nie da się uniknąć, dlatego musimy wybierać lokaty z jak najwyższym oprocentowaniem, żeby realnie zyskać jak najwięcej.

CROSS- SELLING  – inaczej mówiąc transakcja wiązana. Bardzo chętnie stosowana przez banki technika handlowa. Idea jest bardzo prosta- możesz założyć lokatę o bardzo wysokim oprocentowaniu pod warunkiem, że zdecydujesz się również na inny produkt finansowy proponowany przez bank. Technika ta ma na celu uzależnienie klienta od jednej firmy oraz zminimalizowanie ryzyka jego przejścia do konkurencji. Ta sprzedaż „ pakietowa” jest bardzo opłacalna dla banków, musimy natomiast zwracać uwagę na to czy dla nas ta opcja jest również korzystna.

You may also like...