Lokaty bankowe – czy zawsze przynoszą zysk?

Lokowanie oszczędności jest decyzją, która może okazać się zaskakująca w skutkach. Lokata odbierana jest zawsze jako inwestycja, mająca przynieść w przyszłości spory zysk. Oferty banków są obecnie niezwykle różnorodne, wybór może więc okazać się trudnym zadaniem – by faktycznie zyskać na lokacie warto dokładnie przeanalizować parametry. Prawdą jest, że nieumiejętnie dobrana lokata może przynieść straty.konto oszczednosciowe

Jak wybrać lokatę, która przyniesie zysk?

Przede wszystkim – zapoznać się z jak największą ilością ofert i szczegółowo je przeanalizować. Z pomocą przychodzi ranking lokat – propozycje zebrane w jednym miejscu dadzą możliwość drobiazgowej analizy. O tym, czy oszczędzanie na lokacie przyniesie realny zysk decyduje wiele parametrów – jej oprocentowanie, kapitalizacja odsetek, okres deponowania i inne. Zapoznając się z ofertą banku należy zwrócić dużą uwagę na oprocentowanie, choć nie jest to jedyny ważny czynnik.

Po określeniu sumy jaką mamy zamiar umieścić na lokacie, wybierzmy jego rodzaj – oprocentowanie stałe jest wciąż najpopularniejsze i najchętniej wybierane, jednak warto zapoznać się także z innymi możliwościami – oprocentowaniem zmiennym lub dynamicznym. Problemem może jednak okazać się w tych przypadkach obliczenie rzeczywistego zysku, jaki mamy szansę osiągnąć po upływie czasu deponowania – oprocentowanie stałe pozwala w sprzyjających warunkach poznać go z góry. Ważne jest również, by decydować się na lokatę dopiero dysponując odpowiednią ilością pieniędzy – niewielkie sumy z pewnością nie przyniosą rzeczywistego zysku, a może się okazać, że generują jedynie straty.

Co sprawia, że lokata nie przynosi zysku?

Każdy zysk, nawet ten niewielki, jest oprocentowany – podatek wynosi 19%. Oznacza to, że nawet jeśli zarobek na lokacie jest minimalny, zostanie pomniejszony jeszcze o kwotę podatku. Istotnym wskaźnikiem jest także inflacja – ma ona realny wpływ na wielkość zysku. Kluczowym czynnikiem są jednak parametry lokaty w stosunku do wysokości sumy, jaką posiadamy – jeśli kwota będzie zbyt mała, nawet korzystne oprocentowanie nie przyniesie realnego zarobku. Sprawdź ranking lokat z sieprnia 2015 na oszczednoscionline.pl.

O lokacie jako sposobie oszczędzania z zyskiem najlepiej więc myśleć dopiero po zgromadzeniu odpowiedniej sumy na koncie oszczędnościowym – dopiero wówczas istnieje faktyczna szansa, że pieniądze zaczną na siebie pracować. Wszelkie pomoce typu porównanie lokat lub ranking lokat są niezwykle pożyteczne i warto z nich korzystać – jednak jeśli wciąż nie jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć decyzji, skorzystajmy z pomocy doradcy finansowego.

You may also like...