Konto oszczędnościowe i lokata – analiza porównawcza

Wśród produktów oszczędnościowych nie tylko tych oferowanych przez banki, ale przez ogół instytucji finansowych, największa popularnością cieszą się lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe. Lokata oraz konto oszczędnościowe są do siebie bardzo podobne i większości klientów nie rozumie różnic pomiędzy nimi, a są one dosyć istotne. Aby rozsądnie wybierać jeden z tych produktów oszczędnościowych warto poznać różnicę i podobieństwa pomiędzy nimi.konto oszczednosciowe

Bezpieczeństwo

Oba rodzaje depozytów bez względu na to czy są to lokaty bankowe czy konta oszczędnościowe, są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a więc mamy pewność, że pieniądze pozostawione pod opieką banku wrócą do nas.

Prostota skorzystania z oferty

Konto oszczędnościowe podobnie jak lokaty można założyć podczas jednej wizyty w dowolnym banku, ale można również skorzystać z oferty dzięki bankowości elektronicznej jeśli w banku, w którym chcemy założyć lokaty bankowe lub konta oszczędnościowe mamy już konto osobiste. Wówczas wystarczy wykonać kilka prostych czynności i w zaledwie kilka sekund możemy skorzystać z naszej lokaty lub konta.

Oprocentowanie

Oprocentowanie lokat zasadniczo jest wyższe niż oprocentowanie kont oszczędnościowych. Ale ma to zastosowanie tylko wtedy gdy porównujemy produkty wewnątrz jednego banku. Może się zdarzyć że lokata w jednym banku będzie miała niższe oprocentowanie w skali roku niż konto oszczędnościowe w innym banku. Jednak zawsze najlepsza lokata na rynku będzie wyżej oprocentowania niż najlepsze konto oszczędnościowe dostępne na rynku.

Kwota potrzebna do założenia

Tutaj wychodzi najważniejsza różnica pomiędzy kontem oszczędnościowym, a lokatą. Konto możemy założyć bez zadeklarowania jakiejkolwiek kwoty i co miesiąc możemy przelewać nawet złotówkę. Nie ma to znaczenia jaką kwotę trzymamy na koncie. W przypadku lokaty jest inaczej, ponieważ aby złożyć depozyt w banku w tej formie należy od razu wpłacić minimalną kwotę lokaty jakiej wymaga bank. Zazwyczaj jest to 1000 złotych, ale niektóre banki wymagają wyższych kwot, a inne zgodzą się na mniejsze.gotowka

Możliwość dopłacania pieniędzy w trakcie trwania umowy

Lokata zakładana jest na zadeklarowany termin i kwotę, a więc nie ma możliwość powiększenia jej kwoty w trakcie trwania umowy, ponieważ wówczas zakładamy już nową lokatę. A więc jeśli zamierzamy co miesiąc dorzucać do naszych oszczędności 200 złotych to lokata bankowa nie będzie dobrym rozwiązaniem. W przypadku konta oszczędnościowego możemy co miesiąc dopłacać choćby złotówkę.

Możliwość wcześniejszej wypłaty pieniędzy

Zerwanie umowy w trakcie trwania umowy powoduje, że stracimy wypracowane do tej pory odsetki, albo przynajmniej ich połowę. Konto oszczędnościowe pozwala dowolnie dysponować pieniędzmi na nim zgromadzonymi. Warto jednak pamiętać, ze zazwyczaj pierwszy przelew z konta oszczędnościowego jest darmowy, ale kolejne są płatne i mogą kosztować nawet 5 złotych za przelew. Ten mechanizm ma motywować właściciela konta do tego by nie wydawał swoich oszczędności tak jakby to były pieniądze zgromadzone na koncie osobistym.

You may also like...