Jakie rodzaje lokat opłaca się obecnie zakładać?

Lokata to określając w skrócie pożyczenie wolnych pieniędzy (oszczędności, nadwyżki finansowe, dodatkowego dochodu nie potrzebnego nam przez dany okres czasu) dla baku. W zamian bank wypłaca nam odsetki. Banki wręcz prześcigają się w tworzeniu nowych propozycji lokat, stad można stwierdzić, iż rynek lokat jest wysoce rozwinięty, z korzyścią dla klienta. Jednakże lokaty zawierają także haczyki, stad nie zawsze atrakcyjna oferta jest taką w rzeczywistości. Rozróżnia się 2 podstawowe typy lokat:lokaty bankowe

  • Lokata terminowa – można uznać, iż jest bardziej tradycyjna. Polega ona na tym, że klient podpisuje z bankiem umowę zaś czas jej trwania jest ściśle określony . Po jego upływie bank wypłaca nam pieniądze.
  • Lokata progresywna (inaczej zwana dynamiczną) – od tradycyjnej różni się tym, iż w każdej chwili możemy wypłacić swoje środki. Jednakże wysokość odsetek wzrasta wraz z długością trwania lokaty, co sprawia, iż jest ona bardziej opłacalna w dłuższym przedziale czasowym. Do tej lokaty można dopłacać pieniądze, w wypadku dopłacania zazwyczaj bank określa odgórnie minimalną stawkę miesięczną.

Od razu pojawia się tu kwestia, iż zazwyczaj więcej zarobimy na lokacie wkładając ją na dłuższy okres czasu. Co więcej zarówno przy oprocentowaniu stałym czy zmiennym zawsze wato poszukiwać lokat, które gwarantują nam kapitalizację odsetek jak najczęściej.

Inna istotną kwestią jest podatek Belki – pomijany w reklamach lokat. Podatek ten naliczany jest dla każdej złotówki z odsetek. Zakładając lokatę musimy liczyć się z tym, iż nasz przychód z niej będzie niższy od spodziewanego właśnie z tego powodu. Podatek ten do urzędu odprowadzają za nas banki.Hombre con traje ejecutivo mete dinero en una hucha cerdito

Zazwyczaj lokaty zakładane sa na okres od 3 miesięcy do 3 lat, nie jest to jednak regułą, gdyż rynek poza tym oferuje lokaty rentierskie czy na przykład jednodniowe.

Wiele haczyków znajduje się już w reklamach ofert lokat – przykładowo w reklamach lokat dynamicznych pokazuje się najwyższą stawkę – faktycznie dostępną w ostatnich miesiącach trwania umowy. Z kolei przy lokatach terminowych musimy się liczyć nawet z utratą odsetek jeśli zachcemy wcześniej rozwiązać umowę z bankiem. Oprocentowanie lokat może być bardzo różne- często zależy od wysokości wkładu. Zawsze przed założeniem lokaty warto sprawdzić ranking lokat – są one publikowane w gazetach ale przede wszystkim warto poszukiwać ich na przeróżnych blogach finansowych i stronach www zajmujących się tą tematyką. Warto zwracać uwagę również na ich aktualność.

You may also like...