Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

Liczba dostępnych obecnie ofert na naszym rynku depozytów bankowych może przyprawić o zawrót głowy. Nawet już powierzchowne porównanie lokat skłania do wniosku, że banki prześcigają się z dostosowywaniem oferty do potrzeb swoich klientów. Ale czy rzeczywiście? Zdradzamy, co kryje się pod wspaniale brzmiącymi zapewnieniami o wysokich zyskach i korzyściach.

Trzeba zwracać uwagę nie tylko na liczby

Lokata ma podejrzanie wysokie oprocentowanie? Zanim zdecydujemy się na taką ofertę, oprócz liczb trzeba przeanalizować towarzyszące im słowa. A może w reklamie pojawiło się wiele wyjaśniające słowo „do”? Przykładowo, „oprocentowanie lokat do 5%” nie oznacza, że właśnie my dostaniemy takie odsetki, bo to może dotyczyć tylko bardzo wysokich wkładów lub stanowić opcję zarezerwowaną dla nowych klientów. Często lokaty bankowe są reklamowane z podaniem najwyższego oprocentowania progresywnego, osiąganego tylko w ostatnim okresie oszczędzania. Przez pozostałe miesiące zysk będzie prawdopodobnie nieco niższy.

Lokaty – inne sztuczki i kruczki

Zdarza się także, że warunkiem skorzystania z lokaty jest wykupienie jakiejś dodatkowej usługi bankowej. Oczywiście, również płatnej. Najczęściej jest to rachunek oszczędnościowy, na który przelewane są odsetki od wkładu. Jednak prowadzenie tego rachunku kosztuje, co automatycznie zmniejsza zyski z lokaty. Warto również sprawdzić wysokość prowizji od założenia depozytu.

Najlepsze lokaty powinny mieć jasno określone zasady zawierania i rozwiązywania umowy. Trzeba zwłaszcza uważać na lokaty odnawiane automatycznie, gdy klient nie wymówi depozytu w określonym terminie przed zakończeniem usługi. Wtedy może okazać się, że przy wycofywaniu takiej lokaty stracimy wszystkie zarobione odsetki lub będziemy musieli czekać z wypłaceniem pieniędzy do końca kolejnego okresu oszczędzania. A zazwyczaj automatycznie odnawiane lokaty nie są zawierane na tak korzystnych warunkach jak początkowa oferta.

Analiza rankingów ofert

Ranking lokat z pewnością pomoże w podjęciu końcowej decyzji, ale tylko wtedy, gdy będzie obiektywny. Najlepiej, jeśli wykonał go inny podmiot niż bank. W przeciwnym przypadku eksponowane będą oferty danej instytucji i przedstawiane jako najkorzystniejsze. Trzeba pamiętać, by po wykonaniu porównania udać się do oddziału banku lub sprawdzić na stronie internetowej, czy w rankingu nie wystąpiły nieścisłości i czy na pewno wszystkie dane są aktualne.

Najlepsza lokata to produkt wybierany racjonalnie, bez pośpiechu, po wnikliwej analizie i w razie potrzeby – po zasięgnięciu opinii ekspertów lub sięgnięciu do literatury fachowej.

You may also like...