Jak dziś wygląda rynek lokat bankowych?

Jeszcze kilka lat temu ludzie bardzo chętnie lokowali swoje zaoszczędzone środki pieniężne na lokatach. Do niedawna można było zauważyć znaczny spadek zainteresowania lokatami bankowymi. Spadek zainteresowania lokatami, spowodowany został drastycznym obniżeniem ich oprocentowania. Ludzie posiadający środki pieniężne stwierdzili, że nie warto oddawać ich bankom w posiadanie, a lepiej zainwestować w inny sposób.

Jak dziś wygląda rynek lokat bankowych?

Dziś można zauważyć mały ruch w umieszczaniu pieniędzy na lokatach. Banki zaczynają oferować swoim klientom wiele promocji, które zachęcają do umieszczania u nich swoich oszczędności. Powoli wzrasta oprocentowanie lokat. Coraz rzadziej możemy spotkać się z oprocentowaniem w wysokości 1-2 procent. Coraz częściej natomiast jest to 3-3, 5 procenta.

Banki zazwyczaj wymagają posiadania u nich uruchomionego rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego. Jest to w pewnym sensie przywiązanie klienta do siebie. W jakimś stopniu daje to gwarancję bankom, że będą miały, komu oferować swoje kolejne usługi.

Może jednak zainwestować środki pieniężne w inny sposób?

Wiele osób, które posiadają duże sumy oszczędności, zastanawia się nad tym, czy, aby nie zainwestować swoich pieniędzy w inny sposób niż na lokacie bankowej. Każdy może ze swoimi pieniędzmi zrobić, co tylko zechce. Przez pewien czas panował tak zwany „boom” na zakup mieszkań pod wynajem, przynosiło to znacznie większe zyski niż lokaty bankowe. Dziś zakup mieszkania, czy domu, w celu wynajęcia go osobom trzecim nadal będzie przynosić zyski. To czy zyski te będą większe niż te oferowane przez bank, zależy w dużej mierze od tego, jaką kwotę zażyczymy sobie za wynajem naszej nieruchomości.

Warto również wziąć pod uwagę to, czy znajdzie się ktoś zainteresowany wynajęciem nieruchomości. Jeżeli tak i roczne przychody będą wyższe to warto rozważyć taką inwestycję. Nigdy jednak nie mamy takiej pewności. Umieszczając pieniądze na lokacie mamy gwarancję, że nasze pieniądze tam są i będą zarabiać z każdym miesiącem. Mamy również gwarancję, że w razie upadku banku, Bankowy Fundusz Gwarancyjny zagwarantuje nam zwrot naszych środków pieniężnych, aż do kwoty 100 000 Euro, więc nie powinniśmy się obawiać ich utraty. Nieruchomość jak to nieruchomość, dziś na niej zarabiamy, ale musimy liczyć się z tym, że co jakiś czas trzeba ją wyremontować, aby ktoś zechciał ją wynająć.

Sprawdź ranking lokat z października 2015 na oszczednoscionline.pl

You may also like...