Czy warto rezygnować z lokaty przed czasem?

Na pytanie postawione w tytule pewnie wielu czytelników odpowiedziałoby od razu, że nie warto. Jednak czy na pewno? Czy zawsze trzymanie środków na lokacie jest dla konsumentów bez wiedzy o inwestowaniu najlepsze? I na co zwracać uwagę, tak by nie stracić na operacji, która teoretycznie powinna nam przynieść tylko czysty zysk?lokaty bankowe

Kiedy warto zerwać lokatę?

Oczywiście są takie sytuacje w życiu, że nawet najlepsza lokata musi zostać zerwana – nagły wypadek, usterka, choroba, czyli po prostu pilna potrzeba gotówki. Są to jednak wypadki losowe, których nie da się oceniać w obiektywnych kryteriach. Jeśli zatem żaden z takich przypadków na wystąpił, to kiedy warto zerwać lokatę? Z pewnością wtedy, kiedy pojawi się bardziej korzystna oferta zainwestowania środków – nawet na innej lokacie. Wiele banków oferuje lokaty z wysokim oprocentowaniem dla nowych klientów – często są to depozyty obłożone wieloma ograniczeniami (krótki czas trwania, niska kwota maksymalna, dodatkowe wymagania dotyczące założenia lokaty), jednak wiele z nich jest naprawdę atrakcyjnych, więc jeśli na lokacie w naszym banku zarabiamy 2% w skali roku, to dlaczego nie przerzucić środków na depozyt oprocentowany dwu- lub trzykrotnie wyżej? Oczywiście wymaga to dokonania pewnych obliczeń, czy na pewno to się opłaca oraz ustalenia, co zrobimy z środkami, gdy promocyjna lokata się skończy.

Na co uważać?

Przy zrywaniu lokaty warto przede wszystkim zwrócić uwagę na daty kapitalizacji odsetek – jeśli kapitalizacja następuje dość często, warto poczekać, by nie stracić tej dodatkowej kwoty z odsetek. Warto też sprawdzić, czy po zerwaniu lokaty nie narazimy się na jakieś dodatkowe opłaty (marże, prowizje itp), albo czy będziemy mieli możliwość ponownego założenia tam lokaty na podobnych warunkach. Większość banków nie robi z tym problemu, jednakże za każdym razem warto się upewnić.

You may also like...