Czy inwestowanie w surowce jest opłacalne?

Oprócz akcji, obligacji czy kontraktów terminowych, na niektórych giełdach światowych możemy handlować surowcami. Tak jest też i w naszym kraju. Głównie chodzi o surowce wydobywane z ziemi, ale w grę wchodzą także i płody rolne. Spójrzmy więc, jak wygląda inwestowanie w poszczególne typy surowców, które ludzie wydobywają spod dna oceanów lub z ziemi.lokaty bankowe (250x150)

Kamienie szlachetne

Kamienie szlachetne, w szczególności diamenty i brylanty, stały się w ostatnich latach prawdziwym fenomenem. Zyskują niesamowicie na wartości a jednocześnie w idealny sposób są w stanie przechowywać wartość pieniędzy w czasie. Jak pokazują wykresy, na diamentach trudno stracić. Inwestycje w kamienie szlachetne muszą być jednak bardzo poważnie przemyślane i powinniśmy się znać na nich. Istnieje bowiem wiele różnych sposobów kwalifikowania poszczególnych kamieni, od czego zależy między innymi ich wartość i popyt na nie.

Metale szlachetne

Złoto, srebro, pallad czy platyna to surowce, które niezwykle chętnie kupowane są w czasach niepewności gospodarczej. Idealnie widać to chociażby po wykresach z ostatnich kilku lat – cena złota i srebra wzrosła nawet kilkukrotnie! Inwestowanie pieniędzy możemy tu jednak dokonać na kilka sposobów: kupując sztabki, monety kolekcjonerskie czy też zdecydować się jedynie na zawarcie „papierowego” kontraktu opartego o metale szlachetne.

Surowce energetyczne

Ropa naftowa i inne surowce energetyczne są specyficznymi towarami, którymi handluje się na światowych giełdach. Ich cena zależy nie tylko od popytu czy podaży ale także od aktualnej sytuacji politycznej w krajach je wydobywających. To zaś sprawia, że wahania mogą być olbrzymie nawet na przestrzeni kilku tygodni. Daje to jednak szansę na osiągnięcie ciekawych zysków z inwestycji w te surowce.kredyt

Metale nieszlachetne

Jeszcze inną grupą surowców, które są ostatnio bardzo popularne jako sposób na udane inwestycje, są metale nieszlachetne. Głównie chodzi w tym przypadku o miedź, jednak metali tych jest więcej. W grę wchodzą chociażby cynk, cyna czy ołów. Ich notowania na giełdach surowcowych podlegają takim samym wahaniom jak w przypadku spółek akcyjnych. Zawieranie kontraktów terminowych na zakup lub sprzedaż określonych metali nieszlachetnych może być więc nie tylko sposobem na zabezpieczenie bieżącej działalności firmy (jeśli na przykład używamy miedzi do produkcji) ale również metodą na zyski dla inwestorów spekulacyjnych. W zależności od wybranych surowców i zdolności analitycznych możemy wygenerować nawet kilkadziesiąt procent zysków rocznie.

You may also like...